Çalışmalarımız

Okulum Geleceğim Projesi

Eğitim Projesi
Projeye Genel Bakış
ÇOÇA, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve ING Bank ortaklığıyla  2009-2010 Eğitim Öğretim yılında yürütülen “Okulum Geleceğim” Projesi, her bireyin eğitim hakkından etkin bir şekilde faydalanabilmesinin temelinde bulunan ve Türkiye’de önemli bir sorun olan “okula devam” konusuna odaklanan bir sosyal sorumluluk girişimidir. Mart 2010-Kasım 2010 tarihleri arasında pilot uygulaması tamamlanan proje kapsamında ilköğretim çağında okula devamın desteklenmesi ve diplomasız ayrılmanın önlenmesi için TOG gönüllüleri tarafından  ilköğretim 6-8. Sınıf öğrencileri ile ders desteği ve sosyal etkinlikler gerçekleştirilmiştir.
Projede ÇOÇA'nın yeri
ÇOÇA, projeye katılan Toplum Gönüllüsü gençlerin farkındalığının artması amacıyla çocuk hakları ve çocuklarla çalışma eğitimleri de gerçekleştirmiştir.Projenin pilot uygulamasının yürütüldüğü 5 ilde (Düzce, Edirne, İstanbul, Malatya, Tokat) 5 ilköğretim okulunda “okula devamın çocuklar için önemi ve anlamı” üzerine resim atölyeleri gerçekleştirmiştir.  
sonuçlar
 
  • Toplum gönüllüsü  gençlerin sahada çocuklarla çalışmasına yol göstermesi için; ÇOÇA tarafından “Çocuklarla Çalışırken Kolaylaştırıcının İşini Kolaylaştırma Kılavuzu” hazırlanmıştır.
  • Toplam 100 çocuğun katıldığı atölye çalışmalarından elde edilen görüntüler ve atölye sırasında çocuklarla yapılan röportajlarla, okula devam konulu Belgesel ve sosyal reklamlar hazırlanmıştır.  Belgesel ve sosyal reklamlara buradan ulaşabilirsiniz.