Çalışmalarımız

Haklı Televizyon

İnsan Hakları İçin İlk Adım Yaz Kampı:

BEN YAPMAM!

 
 
Projeye Genel Bakış
Projenin amacı, Çocuk Hakları Sözleşmesinin 20. Yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen yaz kampında, çocukların kendi ürettikleri insan hakları ve çocuk hakları temalı kısa filmler aracılığıyla, çocuklarda ve yetişkinlerde çocuk haklarına yönelik farkındalığın artırılmasıdır. ÇOÇA Haklı Televizyon Projesi'ni Uluslararası Af Örgütü, Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi, Gündem Çocuk Derneği, Marmara Eğitim Vakfı, Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi ile ortaklaşa hayata geçirmiştir.
İçerik
Ayrımcılık teması çerçevesinde atölye çalışmaları ile yürütülen insan hakları ve çocuk hakları eğitimlerinin ardından çocuklar, senaryo yazımı ve kısa film çekimi konularında güçlendirilmişlerdir. Bu çalışmaları yürüten insan hakları – çocuk hakları ve iletişim eğitmenlerinin de desteği ile gruplar halinde kendi senaryolarını ve çekim planlarını oluşturan çocuklar, kamera, ışık kullanımı, oyunculuk ve kurgu da dahil film çekiminin her aşamasında etkin biçimde katılım göstermişlerdir.  
sonuçlar
 
  • Kamp boyunca üretilen 20 kısa filmin toplu ilk gösterimi, kamp sonunda, kampa katılan tüm çocuklara ve ailelerine yapılmıştır.
  • 23 Nisan haftasında Pera Müzesi çocukların ve Kargart’ta gönüllülerin katılımıyla gösterimleri gerçekleştirilmiştir.
  • Filmlerin 2009 yılı içinde yerel televizyon kanallarında da gösterimleri gerçekleşmiştir.